وزارت صمت، آماده شنیدن نظرات و بررسی پیشنهادهای دانش‌بنیان‌های معدنی

   معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: آماده شنیدن نظرات و بررسی پیشنهادهای شرکت‌های دانش‌بنیان معدنی
هستیم.

 

رضا محتشمی پور در نشستی که در محل ایمیدرو برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: معدن و صنایع معدنی، بخشی از اقتصاد است که در آن سالانه 1.4 میلیارد تن در گستره بزرگی از کشور عملیات خاکی انجام می شود؛ هر چند که به دلیل پایین بودن میزان اکتشافات گذشته، هنوز با استاندارد دنیا فاصله زیادی داریم.

وی افزود: محدودیت های تحریمی صورت گرفته طی سال های گذشته، ایجاب می کند تا از ظرفیت های داخلی و ملی بیشتر استفاده کنیم.

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اینگونه گردهمایی ها، یک فرصت ملی برای شرکت های دانش بنیان است تا خود را بیشتر معرفی کنند و ظرفیت و توانایی آنها در جامعه شناسانده شود.

 

فناوری؛ گلوگاه بخش معدن

محتشمی پور با بیان اینکه بخش معدن هیچ گاه نیازمند تامین مالی نبوده و معمولا گلوگاه بخش معدن، فناوری است، گفت: ظرفیت توسعه بخش فناوری در قانون وجود دارد و در تبصره های مختلف مربوط به حقوق دولتی در قانون معادن، ظرفیت های مناسبی برای تامین مالی پژوهش و فناوری در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: باید تمرکز خود را روی رفع یا کاهش این گلوگاه قرار دهیم و نیاز است از این ظرفیت ها به طور متمرکز استفاده و برنامه ریزی شود.

اقدام برای کاهش انحرافات تبصره های حمایت از فناوری ها در قانون

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در این وزارتخانه، آماده شنیدن نظرات فعالان معدنی و شرکت های دانش بنیان برای توسعه بخش معدن هستیم، اذعان کرد: در صورت نیاز، می توانیم نسبت به اعمال پیشنهادهای پیش رو در لایه های سیاستگذاری یا تنظیم مقررات اقدام کنیم.

وی افزود: در برخی بخش ها، شاهد انحراف منابع اختصاص داده شده در تبصره های قانون به طرح هایی غیر از حوزه فناوری بوده ایم. در حالی که این تبصره ها اساسا برای توسعه فناوری در بخش معدن دیده شده البته اقداماتی برای جلوگیری از انحرافات بیشتر انجام شده است.
محتشمی پور تاکید کرد: اگر فعالان معدنی در شرکت های دانش بنیان، انحرافی در برنامه ها می بینند یا پیشنهاداتی برای جلوگیری از انحرافات مذکور دارند، معاونت معدنی وزارتخانه آماده بررسی آنهاست.